Właściwości i zastosowania poszczególnych rodzajów szekli – co warto wiedzieć?

szekla

Do podnoszenia ładunków o dużych rozmiarach lub masie potrzebne będą urządzenia, które poradzą sobie z zadaniami tego typu. W tym celu najczęściej sięga się po różne rodzaje dźwignic od żurawi HDS po montowane w halach produkcyjnych i magazynowych suwnice. Nieodzowne okaże się jednak także zastosowanie właściwie dopasowanego osprzętu, w tym punktów zaczepowych, zawiesi poliestrowych, linowych bądź łańcuchowych oraz ogniw czy haków. Możliwe jest też łączenie ze sobą dwóch szekli. W systemie mocowania często nie będzie się też można obejść bez szekli. Przekonajmy się, jakie są ich typu oraz sprawdźmy, do czego one służą.

Jakie są rodzaje szekli?

Szekle są częścią systemu mocowania ładunków i służą do łączenia wykorzystywanych elementów, a więc punktów zaczepowych, zawiesi taśmowych, linowych lub łańcuchowych, a także ogniw i haków. Szekle występują w dwóch odmianach różniących się kształtem. Są to tzw. szekle podłużne, których korpus ma litery U oraz szekle okrągłe, z geometrią odpowiadającą greckiej literze omega. Szekle mają też dwa typy sworzni wyposażonych w nagwintowaną końcówkę. W grę wchodzą sworznie wkręcane określane także jako oczkowe ze specjalnym uchem pozwalającym na ich prawidłowe dokręcenie oraz sworznie z nakrętką i zabezpieczeniem w postaci zawleczki, blokującej możliwość jej odkręcenia się.

Do czego służą poszczególne rodzaje szekli?

Szekle podłużne są używane wówczas, gdy połączenie składa się z jednego elementu, są to tzw. połączenia jednocięgnowe. Szekle okrągłe sprawdzają się w połączenia wieloelementowych tzw. połączeniach wielocięgnowych. Tam, gdzie połączenie ma charakter tymczasowy, korzysta się ze sworzni oczkowych, natomiast, jeśli jest ono stałe, stosuje się sworznie z nakrętką i zabezpieczeniem. Warto pamiętać, że szekle muszą mieć odpowiednie rozmiary i właściwy DOR.