Przemieszczanie ładunków o dużych rozmiarach lub masie wymaga korzystania z odpowiednich dźwignic – zwykle różnego rodzaju wciągarek, wszelkiego typu żurawi albo suwnic. Dla uzyskania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa niezbędne okaże się jednak właściwe połączenie takiego urządzenia z przemieszczanym elementem. Wiąże się to z posłużeniem się specjalnie przystosowanym do tego celu osprzętem, składającym się z rozmaitych akcesoriów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują szekle. Przekonajmy się, czym się one charakteryzują i sprawdźmy, jakie ich cechy należy uwzględnić przy zakupie.
Czym są szekle?
Szekle stanowią element systemu mocowania ładunków obsługiwanych z użyciem różnego rodzaju dźwignic. Służą one do łączenia oprzyrządowania do podnoszenia ładunków. Za ich sprawą można łączyć ze sobą zawiesia taśmowe, linowe czy łańcuchowe podczepione do punktów mocowania, a także haków czy ogniw, jak również wzajemnie między sobą. Mają one kształt litery U dla połączeń jednocięgnowych (tzw. szekle podłużne) lub greckiej omegi dla połączeń wielocięgnowych (tzw. szekle okrągłe), które w dolnej części są zamykane nagwintowanym elementem śrubowym tzw. sworzniem. Szekle występują w wersjach ze sworzniem oczkowym nadającym się świetnie do połączeń doraźnych lub nakrętką i zawleczką idealnymi do połączeń trwałych.
Co jest ważne przy wyborze szekli?
Podstawową kwestią przy doborze szekli będzie ich wielkość, ponieważ determinuje ona możliwość połączenia z innymi elementami np. hakami o określonych rozmiarach. Równie ważny będzie też DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze określane w tonach, które pokazuje wytrzymałość szekli. Nie można też zapominać o właściwym w danym przypadku kształcie i typie zamknięcia. Istotny będzie również rodzaj zastosowanego materiału np. stal ocynkowana lub nierdzewna.